Kaip teisingai gerti vandenį?
Apie vandens gėrimą ir jo poreikį kyla daug ginčų: kiek jo reikia gerti, kada, kokį? .....Rodos, būtų paprasta..... Kaip nori geri, nenori - negeriSmile
Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė atsako į klausimą: kokios gi vandens gėrimo taisyklės?


“Labai daug girdėjome apie vandens naudą organizmui. Aš ir stengiuosi išgerti iki 2ltr  vandens. Sakykite, ar yra kokios taisyklės vandens gėrimui ar jo vartoti bet kaip? Esu girdėjusi, kad ryte reikia šiltą vandenį gerti?" (Delfi.lt skaitytojos klausimas). Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė (studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė), atsako:

Šiltas ar šaltas vanduo geriau?
Kokios temperatūros vandenį geriame, dažnai priklauso nuo sezono. Vasaros metu dažniausiai norisi vėsesnio, tuo tarpu žiemą  atrodo, kad nei vieno lašo šalto vandens nepavyks praryti. Visi kraštutinumai nėra gerai. Kaip ir vanduo iš šaldytuvo kaip esi įkaitus, taip  ir labai karšta arbata kenkia mūsų organizmui. 
Geriausia gerti +20/+50 temperatūros vandenį. Jei geriate kambario temperatūros vandenį Jūsų skrandis jį pasišildo iki kūno temperatūros. Iš vienos pusės, dar sudeginame kelias kalorijas. Kita vertus, tai šiek tiek užtrunka, be to, kūnas atiduoda savo šilumą ir todėl, šaltuoju metų laiku, sunku gerti kambario temperatūros vandenį.

Atvėsus orams gerkite šiltą (+40/+50 Celsijaus) vandenį. Termometras nebūtinas. Vanduo tinkamiausias, kai ranka  jaučia malonią šilumą (ne karštį!).
Du paprasti būdai vandeniui pašildyti: Pirmas būdas -  tiesiai iš vandentiekio krano, jei gyvenate ten, kur vanduo yra puikios  kokybės (pvz. Vilniuje). Tik atsiminkite, jei kranu nesinaudota pusdienį ar ilgiau, pradžioje reikia šiek tiek reikia nuleisti  vandens. Tačiau, jeigu vamzdynas labai senas, šis variantas nelabai geras, nes karštas vanduo daugiau į save pritraukia  vamzdynų turinio. Antras būdas – labai greitai vandenį galima pašildyti arbatinyje. Įpilkite, paspauskite mygtuką, kad imtų kaisti  ir laukite pridėję ranką prie arbatinio, kai pajusite šilumą, išjunkite ir įsipilkite. Šaltuoju periodu pravers ir termo puodeliai. Jie  tinka ne tik kavai, bet ir maloniai vandens šilumai palaikyti.

Jei nejaučiate troškulio man vandens pakanka?
Teiginys, kad troškulys yra pagrindinis skysčių trūkumo signalas yra klaidingas. Troškulį mes jaučiame, jei organizmui trūksta 0,5-1 litro vandens. Jeigu vandens trūksta daugiau – šį jausmą prarandame. Taigi galvoti, kad „man skysčių nereikia, nes organizmas neprašo“ – klaidinga.

Kada gerti skysčius: prieš, per ar po valgio?
Dieną pradėkite stikline ar dviem šilto vandens. Vandenį geriausia išgerti per 5-10 min. nuo atsikėlimo. Taip pažadinsite savo virškinimo sistemą ir pasiruošite pusryčiams. Pirmą kartą valgyti vertėtų maždaug per valandą nuo atsikėlimo. Ir patys nustebsite, kaip gali pasidaryti paprasta išgerti visą dienos skysčių normą. Valgyti, įskaičiuojant užkandžius, rekomenduojama 5 kartus per dieną. Prieš kiekvieną valgį 20-30 min. iki maisto, rekomenduojama išgerti po stiklinę (300 ml) vandens. Taigi, 1,5 litro išgersite labai paprastai. Dar pora puodelių arbatos tarp maisto , ir štai ir 2 litrai vandens išgerti.

Sklando įvairių teorijų, galima gerti skysčius valgio metu ar ne?
Mano manymu, reikėtų pasikliauti savo savijauta. Jei maisto metu troškina – būtinai atsigerkite nedidelį kiekį šiltos arbatos arba vandens. Jei troškulio nejaučiate, o taip ir bus, jei gersite pagal rekomendacijas – tik iš įpročio valgymo metu negerkite. Vienintelis gėrimas, kuriam šis patarimas negalioja – kava, nes ji kitaip veikia. Ją kaip tik reikėtų vartoti su maistu arba netrukus po jo.

Kiek reikia išgerti skysčių per dieną? 
Žmogaus organizme yra ~ 60% skysčių ir kiekviena ląstelė turi būti aprūpinama vandeniu. Taigi, skysčių norma, žmogui sveriančiam 60 kg. ir 120 kg. - bus visiškai skirtinga.

Kaip apskaičiuoti ar geriate pakankamai?

Formulė paprasta – Jūsų kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,03 (30 ml) = x ltr. jūsų dienos teorinė norma. Dar paprasčiau pasinaudoti skysčių paros normos skaičiuokle. Žinoma, šis skaičius tik teorinis, apskaičiuota vidutiniškai nejudriam piliečiui, valgančiam daug mėsos ir pieno produktų. Jei valgote daug termiškai neapdorotų daržovių ir mažai gyvūninės kilmės produktų, ši norma bus jums per didelė ir pats geriausias rodiklis bus jūsų šlapimo spalva – ji turi būti švelniai gelsva. Jei šlapimas bespalvis – skysčių geriate per daug ir plaunate mineralus iš savo organizmo. Jei skysčių per mažai, šlapimas aiškiai geltonas. Išimtis, jeigu geriate B grupės vitaminus, kurie nudažo šlapimą skaisčiai geltona spalva.

Šaltinis: www.sulieknek.lt